Hľadať
Zpět na Blog

Odkiaľ si to skočil? Alebo o parkoure pre rodičov

Odkiaľ si to skočil? Alebo o parkoure pre rodičov

Parkour, ako tréningová metóda, vnikol, po niekoľkoročnom vývoji, v roku 1997. Tento šport vznikol vo Francúzsku, ako spojenie gymnastiky, bojového umenia, akrobacie a skalolezectva. Hlavným zakladateľom je David Belle, ktorý sa okrem, už spomínaných športov, inšpiroval najmä vojenskými cvičeniami svojho otca. Bol to systém prekážkovej dráhy vytvorený pre francúzskych vojakov, pod názvom parcours du combattant. Táto dráha mala cvičencom pomáhať v rozvoji, nielen sily, ale aj mentálnych a vôľových schopností.

 

Postupom času sa parkour začal šíriť po Európe aj celom svete a dostal sa aj k nám na Slovensko. Napriek tomu, že mnohí zatiaľ netušia, o čom tento šport je, možno aj v tejto chvíli sa niekoľko parkourových nadšencov vo vašom okolí pokúša naučiť novým trikom.

 

 

"Ale čo vlastne ten parkour je?

 

Prečo by ho moje dieťa malo robiť? Veď pri salte či tých

 

ďalších skokoch si môže ublížiť..."

 

 

Parkour je tréningová metóda, pri ktorej sa parkourista snaží prekonávať prekážky v prirodzenom prostredí. Parkour je ten najzakladenejší pohyb aký naše telo pozná, nájdeme ho v každej detskej hre a je vhodný pre kohokoľvek z nás. Parkour je o prekonávaní vlastných hraníc, o sebadôvere, postavení sa strachu, motivácii, snahe a, v neposlednom rade, aj o vedomí, že nato, aby sme niečo dokázali, musíme mnohé obetovať. Je veľmi jednoduché pozrieť si video s profesionálnym parkouristom a vidieť ako jednoducho robí všetky triky, no nikto sa nezamýšľa nad tým, že kým sa sem dopracoval, tvrdo na sebe makal niekoľko rokov. O to krajšie je zistenie, že každý z nás môže dokázať niečo podobné, poctivým a tvrdým tréningom.

 

Keď som prvýkrát uvidela niekoho na ulici skočiť salto alebo wall flip, povedala som si pekné a šla som ďalej. Dnes keď píšem tento článok, by som reagovala inak. Zastala by som a pozorovala ho. Ak vám parkour nie je  úplne po chuti, skúste aj vy len pozorovať. Pokúste sa zamyslieť nad tým, koľko práce by vás stálo to, aby ste niektorý z týchto skokov zvládli. A presne takto pracujeme s deťmi a mládežou aj my v ZOHIRe. Spoločne sa učíme rešpektu k práci a snahe druhých, k vzájomnej pomoci a radosti z úspechu svojho, ale aj z úspechov ostatných.

 

Celkom určite vás napadne, že parkour je nebezpečný. Nebudem vám klamať, určite je nebezpečnejší ako napríklad šachy, ale rozhodne nie je nebezpečnejší, ako basketbal, volejbal či cyklistika. Začiatky sú vždy pomalé s množstvom prípravných cvičení, a až po nich prichádzajú samotné skoky. Na našich tréningoch sú samozrejmosťou žinienky, prípadne dopadové jamykvalifikovaný dozor, s kurzom prvej pomoci.

 

Ten pocit, keď skočíte svoj prvý ozajstný skok, tak na ten už nezabudnete. Je to pocit prekonania samého seba, pocit, že môžem dokázať všetko na svete. Poďte spolu s nami zažiť tento pocit a zažívať ho na každom tréningu, workshope či campe.

 

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať. Je jasné, že každý rodič sa o svoje dieťa bojí, preto budeme radi keď sa prídete na našu činnosť a aktivity pozrieť spoločne s deťmi a uistíte sa, že parkour nie je len šport, ale životný štýl, ktorý vášmu dieťaťu dá dobrý štart do úspešného života.

Komentáre
Napsat komentář Zavřít formulář pro komentář