1. septembra 2022 ukončujeme všetky aktivity v rámci spoločnosti Svet pohybu na Slovensku.


Více informací zde

 
Hľadať
Zpět na Blog

Čo je to parkour?

Čo je to parkour?

Veľa ľudí v poslednej dobe zaujíma, čo je to parkour? Parkour v 21.storočí zažíva rýchly boom a vyčnieva z “davu” mnohých disciplín. Pre bežných ľudí mnoho aspektov parkouru zostáva záhadou. No ozaj, čo je teda ten parkour?

 

Čo je parkour? 

 

Parkour môžeme definovať ako prax logického a tvorivého pohybu (v typicky mestskom prostredí), aby sa čo najrýchlejšie dostali z východiskového bodu do cieľového bodu. Zahŕňa to fyzické prekonávanie prekážok na ktorejkoľvek danej trase, vytváranie vynaliezavých, ale praktických spôsobov, ako sa dostať z bodu  A do bodu B čo najefektívnejšie.

 

Dan Edwardes, odborník na disciplínu a výkonný riaditeľ spoločnosti Parkour Generations, najväčšej profesionálnej organizácie pre parkour na svete, hovorí, že "Parkour je tréningová metóda pre telo i dušu. Umožňuje nám prekonať variabilný terén a prekážky iba pomocou našich vlastných fyzických schopností, ktoré sa zvyčajne spoliehajú na beh, skákanie, horolezectvo, lezenie a preskoky. Je to tiež transformačná prax, ktorej cieľom je sebazlepšovanie na všetkých úrovniach, rozvíjanie odolnosti, odvahy, sily mysle, adaptability, pokory a zmyslu pre spoločnosť".

 

Kde trénovať parkour? (Parkour spoty)

 

Kto chce trénovať parkour, tak si to správne miesto vždy nájde. Či už sú to rôzne steny, zábradlia, stromy, kamene... jednoducho všetko, kde sa dá loziť a skákať. Keď sa tak nad tým zamyslíme, tak takmer všetci sme s parkourom začali už ako malé deti. Prečo by sme s tým mali prestať? :)

 

Možností na tréning parkouru je naozaj vela, stačí si pozrieť túto spotmapu, a inšpirácií máte viac než dosť. 

 

Aj keď sa dá trénovať parkour takmer všade, poďme si predstaviť najatraktívnejšie miesta na tréning v našich väčších slovenských mestách. Tak nech sa páči:

 • Parkour Bratislava - Most SNP, Bratislavský hrad

 • Žilina - katedrála, Mariánske námestie, fontána a trial park

 • Košice - Iskra KVP, fontána KVP, sídlisko Terasa, Biele múry

 Parkour tréningy pod vedením skúsených trénerov 

 

Ak však chcete trénovať parkour bezpečne pod vedením skúsených trénerov, môžete sa prihlásiť na naše pravidelné parkour krúžky pre deti, ktoré organizujeme v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Žiline a Partizánskom. Počas školského roka neobídeme aj ostatné slovenské mestá, v ktorých organizujeme naše jednodňové workshopy. Tohto roku naši skvelí tréneri zavítajú na jeden deň do Zvolena, Popradu, Martina, Michaloviec a ďalších slovenských miest…

 

Vyvrcholenie celého školského roka prichádza v lete, kedy sa deti a mládež môžu naučiť nové parkourové triky na našich letných parkour táboroch (campoch), ktoré sústreďujeme do Tatranskej Lomnice a Jelenca.  Takže ak sa chcete naučiť parkour či zdokonaliť v jednotlivých parkour trikoch, navštívte našu stránku www.zohir.sk a vyberte si takú aktivitu, ktorá vám najviac vyhovuje. 


Parkour triky

 

Poďme sa v krátkosti pozrieť na základné parkourové techniky a zároveň najznámejšie parkour triky. Poznáte ich? Alebo sa spýtam lepšie...ktoré z nich ovládate? 

 

Základné parkourové techniky:

 • Landing / Pk roll 

 • Speed step 

 • Wall climb 

 • Turn vault

 • Precise 

Najznámejšie parkourové triky:

 • 360 wall hop/360 wall grab - rozbehnutie oproti stene, následné odrazenie sa od nej s otočkou o 360°, ukončené zachytením sa o vrch steny

 • Aerial - mlynské koleso bez dotyku rúk so zemou

 • Back flip - salto vzad

 • Barani - salto vpred s otočkou o 180 stupňov, traceur pristane v pozícii protiľahlej tej, z ktorej vychádzal

 • Cat leap - skok cez priepasť, traceur pristane na protiľahlej stene, zachytený o jej vrchnú hranu, nohy zmierňujú dopad

 • Drive roll - skok ukončený kotúľom vpred, prvá sa zeme dotýka ruka, potom rameno

 • Gainer - salto vzad uskutočnené z pohybu

 • Monkey vault - traceur sa rukami dotýka prekážky a prehupne cez ňu nohami

 • One-handed vault - používa sa na menšie prekážky, jedna ruka sa dotýka prekážky a poskytuje traceurovi oporu počas celého skoku PK roll - základný trik parkouru, kotúľ vpred, telo sa dotýka zeme uhlopriečne (od dlane po protiľahlý bok), chráni sa chrbtica

 • Precision jump - skok znožmo na malé vyhradené miesto, napríklad na hranu zábradlia

 • Tic-tac - šikmý rozbeh oproti stene, výbeh, po niekoľkých krokoch prudký odraz späť na zem

 • Wall flip - bežec sa rozbehne oproti stene, vybehne po nej, pohyb ukončí back flipom a dopadne znožmo na zem

 • Wall run - beh po stene alebo inej kolmej ploche

 

Parkour kniha - Ako dokonale zvládnuť parkour & freerunning

 

Nezľaknite sa, nechceme od Vás hneď aby ste zvládali parkour. Je to len názov knihy, ktorej spoluautorom je Tomáš “Sahir” Taran, zakladateľ ZOHIR family.

 

 

 

 

Kniha je vhodná pre začiatočníkov so záujmom o túto športovú disciplínu, ale aj pre pokročilých traceurov. Čitateľ nájde v knihe okrem teoretického úvodu tiež postup pri nácviku jednotlivých prvkov, základy správnej techniky a návrhy vhodného cvičenia na jej rozvoj. Autori sú športoví odborníci s dlhoročnou parkourovou a trénerskou praxou.

 

 

Parkour tutoriál

 

Nič nie je lepšie ako mať pri sebe skúseného trénera, ktorý vám na mieste všetky techniky vysvetlí (presne od toho sú naše parkourové krúžky). No ak takú možnosť nemáte, nevešajte hlavu :). Sahir natočil sériu videí v češtine - parkour tutorial pre začiatočníkov, v ktorom vám mnohé techniky podrobne ukáže a vysvetlí:

 

 

 

Parkour hry & aplikácie

 

V súčasnom svete plnom technológii by to nebolo ono keby neexistovali parkour hry na mobiloch či počítačoch. Čuduj sa tomuto svetu, ale tých skákacích hier je veľmi veľa :). No keď sme napríklad chorý, isto máme dovolené si aspoň na chvíľu zaskákať takto virtuálne

 

Len pre Android sú určené tieto hry: Parkour Simulator, Tetrun: Parkour Mania, Sky dancer, Parkour flight, Flip range, Flip runner, Parkour GO, Vector 2...

 

Na počítači si môžete zahrať hry ako: Hot Lava, Prince of Persia, Watch dogs 2, Downward, Dying light, Titanfall, ...


Parkour oblečenie

 

Mnohí už vieme, že parkour nie je len o pochabom skákaní. Parkour je životný štýl. Čo ale vôbec neznamená, že musíte nosiť parkour oblečenie. Na prvé tréningy vám stačia obyčajné tepláky a dobré tenisky, pokiaľ začnete uvažovať nad kúpou parkour oblečenia, určite odporúčame parkour shop parkour.fashion, ktoré posiela zásielky aj na Slovensko.

Myšlienka na záver

 

Parkour sa vyvíja rýchlo a všetci, ktorí ho robia disponujú veľkou fyzickou zdatnosťou. Mnohí sa domnievajú, že raz zaujem svoje miesto aj na olympiáde. Čo si o tom myslíte vy?

 

 

Komentáre
Napsat komentář Zavřít formulář pro komentář